O meblach


O meblach można pisać długo i dużo. W dzisiejszych czasach meble są czymś tak oczywistym jak prąd w gniazdku, czy woda w kranie. Mało kto jednak wie, że pierwsze, prymitywne wyposażenie wnętrz, powstawało już w neolicie – epoce kamienia łupanego (początki IX tysiąclecia p.n.e.).

Pierwsze meble w formie i kształcie podobnym do współczesnych powstały w starożytnym Egipcie. Mijające stulecia i kolejne epoki odciskały swoje piętno zarówno w architekturze, jak i we wszelkiego rodzaju wyposażeniu.

o-meblach Stol-Mebl
Krzesła asyryjskie. źródło: Wikipedia
o meblach - Stol-Mebl
Drzwi z intarsjowanym portalem. źródło: WikipediaWnętrza, w których człowiek przebywa na co dzień, były zawsze ważne, a meble miały nie tylko przechowywać garderobę – ich zadaniem było zdobienie wnętrza, a nierzadko były one również symbolem statusu społecznego.

Dlatego też w umeblowaniu pojawiały się rozmaite materiały, jak choćby blaty z marmuru, inkrustacje czy też intarsje z drewna lub materiałów szlachetnych, fronty pokrywały płaskorzeźby z motywami roślinnymi, a nierzadko elementy podpierające meble przyjmowały motywy zwierzęce.Współcześnie estetyka jest równie ważna co kiedyś, ale chyba nieco ważniejsza jest funkcjonalność.

Aktualne drendy dążą do jak największej ergonomii, oraz maksymalnego wykorzystania przestrzeni.

Na rynku pojawiają się coraz ciekawsze rozwiązania – jak choćby „nerki” do szafek narożnych, a producenci prześcigają się w opracowywaniu coraz nowszych udogodnień.

Wszystko po to, by użytkownik mógł w przyjazny i prosty sposób funkcjonować w swoim domu, a każdy element wyposażenia znalazł swoje miejsce za eleganckimi i estetycznymi frontami szafek czy szuflad.

o meblach Stol-Mebl
System narożny LeMans firmy Peka (potocznie zwany „nerką”). źródło: Peka